Alışveriş ömrü uzatıyor

 

Tayvan’da alışveriş ve sağlık üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçları Salgın Hastalıklar ve Kamu Sağlığı adlı tıp dergisinde yayınlandı.

Sonuçlar oldukça ilgi çekiciydi.

Araştırmaya göre alışveriş yapan insanlar yapmayanlara göre daha uzun ömürlü oluyorlar. Sağlıklı insanın alışveriş yapabileceği durumundan olaya baktığımızda alışveriş yapan insanların da sağlıklı olması birbirine çok paralel duruyor.

Spor yapmanın zorlaştığı günümüz koşullarında alışveriş bizi yürüyüş sporuna yönlendiriyor. Ayrıca alışveriş yaparken, seçme, beğenme ve hesap yapma zorunluluğundan dolayı beynimiz de zinde kalıyor. Online alışverişlerin de keyifli yanı daha kaliteli ürünleri daha uygun fiyata bulabiliyor olmamızdır herhalde. Ucuza almanın dayanılmaz hafifliği bizi mutlu eden büyük sebeplerden biri.

Alışveriş yapmanın hayatımıza getirdiği bir diğer güzellik de sosyalleşmek. Alışveriş yapmak için araştırma yapmak,insanlarla temas halinde olmak ve kıyaslama yapmak bizi daha sosyal bir insan yapıyor.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda alışveriş insanların ömrünü uzatıyor diyebilir miyiz?. Nitekim Tayvan’da uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmada, yaşları 65′in üzerindeki erkek ve kadın deneklerden elde edilen rapora göre alışverişin ömrü uzattığının doğru olduğu görüşünü kabul edebiliriz.Bir Cevap Yazın