Yurtdışından online alışveriş kısıtlanıyor

 

Yurtdışından online alışveriş kısıtlanıyor.Her gün yeni bir yasağın ve kısıtlamanın hayatımıza girdiği ülkemizde bir kısıtlama da yurtdışı online alışverişe geldi. Daha önce  hepimizin bildiği gibi yurtdışından yapılan 150 Euro’ya kadar alışverişlerde gümrük vergisinden muaf tutuluyorduk. Bu uygulamayı bazı firmaların ticari alanda kötüye kullandığını düşünen devlet, yurtdışından yapılan alışverişlere bir kısıtlama getirdi. Bu kısıtlamaya sebep olarak da e-ticareti izlenebilir kılmak ve kontrol altına almak gösteriliyor.
Konu ile ilgili Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın açıklaması şöyle;

”Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.

Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.”

Kısaca özetlemek gerekirse…

Yeni düzenlemeye göre yaptığımız her gıda takviyesi ve kozmetik alışverişi için gümrük vergisine tabi olacağız. Gıda ve kozmetik dışı alışverişlerimizi de 2 ayda 1 kez, yılda toplam 5 kez yapabileceğiz.

Bu yeni düzenleme ile yurtdışından ülkemize satış yapan bazı firmalar Türkiye’ye gönderimlerini belirsiz ve geçici bir süre durdurma yoluna gitti. Görünen o ki önümüzdeki günlderde pek çok firma bu şekilde hareket ederek ülkemize gönderim yapmamayı tercih edecek.

Yurtdışından kaliteli ve ucuz alışveriş yapmayı engelleyen bu düzenlemeyi anlamak mümkün değil. Özellikle yurtdışından kişisel alışveriş yapan pek çok kullanıcıyı derinden etkileyecek bu uygulamanın neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.Bir Cevap Yazın